Článek vznikl ve spolupráci s Content Marketing Elite Bloggers.
Věřím, že jste všichni po svátcích už naplno ve svém režimu. Leden bývá plný předsevzetí, já jsem zastánce toho, rozumně se stravovat a cvičit, být v takovém zdravém režimu po celý rok, ale i tak bych vám ráda předala pár mých tipů ohledně pohybu, jídla, na zdravější svačiny a jak udržet motivaci v kostech (svalech).
Pohyb jako samozřejmost
Buďte každý den aktivní. Zacvičte si dle videa, zaběhejte si, jděte na bazén, jděte do posilovny, na jógu, cokoliv vás baví. Hlavně pravidelně, uvidíte, že poté už automaticky po práci půjdete do posilovny či na bazén nebo pěšky domů! Neříkám, abyste byli sobečtí, ale myslete na sebe svůj pohyb, když se kámošce nechce nemůže? No co už, vy půjdete, protože přece chcete a zvládnete to určitě sami, ne? (Každý svého štěstí strůjce). Kávička počká. Sama vím, že nejvíce mě motivuje předplacení členské karty. Zahrňte i více chůze, která je nejpřirozenějším pohybem, každý krok se počítá a má tak pozitivní vliv na vaše výsledky i kondici. Pěšky na nákup, do práce, do školy, do schodů, na procházku, zaparkujte dál od práce, choďte po schodech. #walkingsrdcem Snažte se také co nejméně sedět, často protahovat, i samotné uklízení vydá dost energie. Já bych chtěla začít cvičit více jógu.
Zdravě a chutně
Chápu, že člověk je trochu po svátcích rozmlsaný, na tom není nic špatného. Dopřejte si velké snídaně, oběd i večeře plné zdravých bílkovin, tuků a sacharidů (těch se nebojte, ani ne na večer, tělo neví kolik je hodin). Hlavně jezte pravidelně, je jedno jestli vám stačí 2 nebo 6 porcí denně (když dodržíte svůj dostatečný příjem), jen mezi jídly nic nezobejte, raději si dopřejte plnohodnotnou svačinu. Nezapomínejte samozřejmě na dostatek zeleniny i ovoce. Myslete dopředu na to, co budete jíst, buď si nachystejte krabičky, nebo vybírejte lehčí alternativy (např. maso na přírodno s přílohou). A také alespoň 1x týdně na talíři rybu! Pitný režim je samozřejmostí. V žádném případě neodbývejte svačiny bagetou, čokoládou či hladověním. Mějte po ruce vždy oříšky, hořkou čokoládu či proteinovou tyčinku, které vás zaženou, když se nemůžete najíst.
Svačiny plné bílkovin
- Proteinové frappé
Potřebujete:
– cca 200 ml mléka (kravského či rostlinného)
– odměrku proteinu (nejlépe čokoládový, vanilkový, latté, cookies, či oříškový.)
– 200 ml studené vody a led
– 2 lžíce rozpustné kávy Jacobs (z vlastní zkušenosti ji užívám nejraději, dodá nápoji správný šmrnc, využívám ji třeba i při přípravě zdravého tiramisu nebo jednoduše, jako kávu po probuzení)
– dle chuti kakao či skořici
Postup: Kávu Jacobs a proteinový prášek rozmícháme v shakeru nebo mixéru s vodou, vyšleháme dostatečně tak, aby nám vznikla hustá pěna. Do vyšší sklenice předem dáme pár kousků ledu, přilijeme vyšlehanou kávu a zbytek dolijeme mlékem. Pokud máte intoleranci na laktózu, použijte bezlaktózové mléko, nebo více vody. Poté pijeme brčkem.
Tenhle nápoj, jako lehká alternativa svačiny, nebo „když je chuť“, vám dodá, kromě skvělé chuti, také energii a bílkoviny.
Ingredience jsou určené na jednu dávku, ale určitě bude potřeba udělat téhle dobroty více. Ozdobit můžete chia semínky.
- Cottage-tuňáková pomazánka
Samotný Cottage ani tuňák mi příliš nechutnají, ale zkusila jsem tyhle skvělé bílkoviny spojit a vznikla jednoduchá a výborná pomazánka.
Potřebujete:
– 200 g sýru Cottage, plechovku tuňáku, 1 cibuli, pepř, sůl
Postup: Nakrájíme cibulku, smícháme se sýrem cottage, tuňákem (výborná je i chilli verze), osolíte a opepříte dle chuti a můžete podávat na pečivo.
- Ovesná granola
Potřebujete:
– 300 g ovesných vloček, cca 1 dcl mléka, med (nebo jiné sladidlo), 2 lžíce skořice, podle chuti oříšky, semínka, sušené ovoce, kokosový olej, popř. 2 vejce.
Vločky lehce zalijete mlékem, promícháte s medem, skořici, oříšky, semínky a sušeným ovocem dle chuti. Nebála bych se přidat i 2 vejce, díky kterým bude granola sytější a plnohodnotnější. Směs rozprostřete na pečící papír, který je dobré potřít třeba kokosovým olejem, a pečete zhruba 20 minut na 180°. Máte tak chutnou svačinu, která je nejideálnější do jogurtu, či tvarohu.
Vhodné do práce či školu, je granolu nasypat do krabičky, do které si poté přidáte jogurt. Je to také zdravý a chutný dárek, který můžete dát do pěkné skleničky. Zkoušela jsem i verzi, ke které jsem přisypala protein, ale to je potřeba skladovat v lednici.
Poslouchejte své tělo
Rozhodně se netrapte. Někdy má člověk více energie, proto ji využijte na pohyb, cvičení, uklízení, jděte na dlouhou procházku a někdy zase méně, proto se příliš do něčeho nenuťte, zvlášť, pokud byly předchozí dny náročné, dopřejte svému tělu odpočinek, dostatek jídla se všemi živinami a načerpejte energii na další dny. Přetrénování a cvičení, když jste nemocní, nebo vás něco bolí, pro vaše tělo a zdraví dobré nění, právě naopak. Raději si upečte něco dobrého, odpočnite si, nebo se vydejte na lehčí procházku. A hlavně dostatečně spěte. Pokusíte se se mnou i naučit meditaci, nebo už je to váš rituál?
Úsměv na rtech a radost ze života
Usmívejte se, mějte radost z každého dne, i když vstáváte brzo do práce či do školy, jednoduše si na všem najděte to dobré a snažte se to dělat tak, jak vás baví. Není vždy jednoduché, vidět všechno pozitivně, ale myšlenky tvoří náš svět a většina toho, z čeho máme strach, se nikdy nestane. Setkejte se se známými, které jste dlouho neviděli, udělá to radost vám i ostatním, naplánujte si výlet, nebo nějakou cestu, ať se máte na co těšit. Zajděte si do sauny, na masáž, rozdělejte víno v dobré společnosti a samozřejmě nezapomínejte na zdravé, ale plnohodnotné jídlo a dostatek pohybu. Oboje vás udrží v kondici, dobré náladě a hlavně ve zdraví. Pečujte o sebe, mějte se rádi, dělejte radost sobě, i druhým.
Hodně štěstí, zdraví, lásky, motivace a splněných přání do roku 2019. <3
Bezva tipy, můžu se s tím ztotožnit. A musím ti pochválit outfit, hlavně ten na první fotce 🙂
Life by Angellyca
Ahoj Petro:) to jsem ráda, že souhlasíš:) moc děkuji 🙂
Ahoj Anet, setkala ses u sebe někdy s přetrénováním? Nebo s tím, že „toho“ (nejen sportu, ale i jiného stresu) bylo prostě moc? Pořád mám trochu problém rozlišit, kdy odpočívat a kdy únavu překousnout (což dělám většinou). Obvykle jsem unavená, tak se jdu hýbat, únava na chvíli přejde, ale pak je to ještě horší, a tak pořád dokola 😀 Spánek, jídlo a pitný režim si hlídám, tím to není 🙂
Ahoj, dá se říci, že dříve, kdy jsem neuměla odpočívat, jsem se ze všeho málem zbláznila. Musela jsem stihnout milion věcí, do toho si zacvičit zaplavat, nachodit XXX kilometrů, do toho samozřejmě škola, blog, furt nějaké povinnost a deadliny, které jsem nestíhala. Tak jsem se vyprdla na to to hrotit a příliš se za vším hnát. Jestli ujdu 3 nebo 10 km, kdo to řeší? Snažím se více poslouchat své tělo, číst si před spaním a jít do postele dřív jak před půlnocí (dříve jsem chodila kolem 2,3 spát), brát všechno tak s nadhledem. A hlavně se naučit říkat ne a nemít potřebu se všem zavděčovat a být všude! Protože to by se člověk zachvilku sesypal:) Přeji hodně sil!! Některé období je náročnější, jiné zase klidnější, chce to najít balanc:)