Článek vznikl ve spolupráci s Fitrecepty
Na září, podzimu, se mi hrozně líbí, že se vše navrací do „zajetých kolejí“, do režimu, škola, práce, všechno je takové pravidelnější. Né že bych přes léto režim neměla, ať už jsem v Austrálii, Portugalsku, Tenerife, nebo doma, vždy mám přes den plno pohybu a myslím na to, aby mé jídlo bylo ideálně vyvážené a zdravé. Samozřejmě, že na té dovolené si člověk dovolí, musí všechno ochutnat, ale tak či tak, minimálně myslím vždy na bílkoviny a na zadku rozhodně nesedím. Ale přeci jenom teď už člověk bude mít vše více „pod kontrolou“ a opravdu se na to těším. Nová motivace, výzvy, příležitosti, zkušenosti, úkoly – ten největší: dodělat 3. bakalářský ročník.
Nechci vám zde vypisovat, co konkrétně dělat, každý máme ten den a časový rozvrh úplně jiný, ale můžete si vzít inspiraci z mého: jídlo – práce (škola) – pohyb – jídlo – práce (škola) – pohyb – atd… Jde hlavně o pravidelnost – jídla a pohybu. Né vždy se poštěstí jít do posilovny, zacvičit se, plavat, běhat, jít na lekci, ale alespoň se můžete jít projít, uvařit vyváženou a lehkou večeři, nachystat si krabičky na druhý den, mít po ruce proteinovou tyčinku, nebo upéct proteinový koláč, místo koupení bagety či párku v rohlíku, přivstat si a zacvičit si,… Nedávejte si na krk 50 úkolů, nesnažte se začít se vším naráz a jet pořád na 100%, akorát pak budete demotivovaní. Jsme jen lidi, odpočinout a odreagovat se je také potřeba. Stejně tak, když jednou vybočíte z režimu, zapomeňte na slova: to nemá cenu, už jsem to porušila, už se nemusím snažit…. no tak se stalo a pokračujte dále ve zdravém režimu.
Každý můj den je úplně rozdílný, buď lítám po Brně, Praze, nebo někde na cestách, od příštího týdne mi začne také škola, takže to pohyb i stravu přizpůsobuji. Každý den však mám 3-4 větší jídla, buď jdu cvičit, plavat a nebo se snažím nachodit alespoň 10 km (ale to mám téměř každý den). Když je všední den (víkendy jsou trochu volnější, ale stále 3 jídla + plavání a walkingy), nikam nemusím, jsem doma a den si můžu naplánovat podle sebe, tak to vypadá zhruba takhle:
- Z postele vylézám kolem 8:30 h, po probuzení vypiji sklenici vody, udělám si kávu a někdy i zelený nápoj (ječmen, matcha, apod.)
- Navykla jsem si na snídaně, které jsou bohatší na tuky a bílkoviny, než na sacharidy. tzn. moje vajíčka na sladko, jogurt s proteinem, semínky a oříšky, apod. (viz obrázek pod odstavcem).
- Dopoledne pracuji, vyřizuji potřebné úkoly, povinnosti, emaily, fotím, atd.
- Poté jedu na bazén, kde plavu tak 4-6x týdně, vždy cca 1500 m.
- Ke cvičení se poslední dobou nedokáži odhodlat a do toho mě ještě zlobí koleno a kotník, ale věřím, že začnu chodit do posilovny jakmile začne škola.
- Po plavání si dám protein a poté oběd – maso (kuřecí, vepřové, hovězí, ryba) s bramborem (rýži, těstovinami,..), zeleninu a na chuť 2 kostky hořké čokolády.
- Opět pracuji, zhruba po 2h jdu na můj #walkingsrdcem, během toho vyřídím potřebné hovory, poslouchám podcasty, atd. s pejskem, na poštu, do lesa, do parku, nakoupit, na poštu, vyřídit, co je potřeba.
- Odpolední svačinu mám ráda jednoznačně sladkou – podobnou jako snídaně, nebo proteinovou tyčinku, s ovocem, oříšky, oříškové máslo, hořká čokoláda, takový mix čehokoliv sladkého zdravého. Jen mám trochu problém s tím, že kolikrát do sebe naplácám všechno možné (čti oříškové máslo), místo toho, abych si dala pořádné jídlo. Zjistila jsem, že když mám nachystané či upečené nějaké jídlo k odpolední svačině, tak se toho najím a nehledám pak pořád ve spíží či v lednici, co bych si ještě dala. Moje tipy na recepty naleznete o pár odstavců dolů.
- Když je čas, udělám si před večeří ještě jednu kratší procházku.
- Na večeři si nachystám míchaná vajíčka s pečivem, pomazánku s celozrnným chlebem, šunku, sýr či nějaké zbytky od oběda. Vše samozřejmě s kupou zeleniny.
- Večer se snažím hodinu před usnutím nekoukat do mobilu a při nejlepším si číst, zapnu difuzér a dobrou noc.
- Spát chodím kolem 12 – 2 h.
Když vařím, tak mám ráda jednoduchost, aby to nezabralo moc času, z dostupných surovin, ale zároveň to bylo chutné, zdravé a nutričně bohaté. Proto bych vám ráda doporučila kolekci knih receptů – JÍME ZDRAVĚ S FITRECEPTY: 120 zdravých a chutných receptů pro celou roku (1. díl), 120 snadných a netradičních receptů pro každý den (2. díl) a Jíme zdravě ve městě i na venkově – příběhy kuchařů, jako jste vy (3. díl) – naleznete jej na stránkách https://fitrecepty.info/ (kde si můžete stáhnout i ukázky, stejně tak naleznete i tipy na jejich instagramu @fitreceptyapp). Za mě super tip na dárek, pro někoho, kdo jí zdravě nebo začíná. Recepty jsou jednoduché, pochopitelné, popsané krok po kroku (ideální pro amatéry jako jsem já), z ingrediencí, které určitě máte ve své spížce, nebo snadno seženete v obchodě. A ty fotky jídel? Člověk má hned takovou chuť, že si musí jít něco uvařit či upéct. Každý pokrm je nutričně bohatý, jsou u něj vypsané kalorie, makroživiny (sacharidy, bílkoviny, tuky) a každý si rozhodně nalezne šálek svého čaje – ať už máte rádi sladké či slané, vegetariáni, masoholici,…
Kapitoly jsou opravdu různorodé a člověk neví, co ukuchtit dříve – sladké mlsání, zdravé mlsání, osvěžení a saláty, snídaně, svačiny, obědy, večeře, pomazánky, polévky, rychlovky do krabičky…. A věřte mi, že člověk je mnohem, mnohem více spokojenější, když se nají pořádného jídla, než aby zobal čokoládu, bagetu, ze které bude mít akorát větší hlad a sní nakonec plno (nezdravých) jídel. Takže udělat si čas na vaření se opravdu vyplatí (i když tolik času to zase nezabere) a s FITRECEPTY budete mít inspiraci na celý rok.
Moji favoriti a plány na další pečení jsou skořicový šneci, pizza s quinovou krustou, sekaná s dýní, maková bábovka, kokosové řezy a lasagne ze sladkých brambor. Já zde pro vás mám nachystané 2 sladké recepty z knihy, které jsou úúúplně jednoduché, nachystané za pár minut a přitom chutné a zdravé. Doufám, že jsem vás nalákala. 🙂
SUŠENKY S ARAŠÍDOVÝM MÁSLEM
Ingredience: 120 g arašídového másla, 2 lžičky prášku do pečiva, 30 g rozpuštěného kokosového oleje, 160 g celozrnné špaldové mouky, 1 lžička vanilkového extraktu, 2 lžíce medu
Postup: Všechny ingredience smícháme a vytvoříme těsto. Z těsta vytvarujeme zhruba 30 stejných kuliček, položíme je na plech vyložený pečícím papírem a stlačíme do tvaru sušenek. Pečeme při 160-170°C cca 10 minut.
Nutriční informace na 1 kus: 55 kcal, 2g bílkovin, 5 g sacharidů, 3 g tuků
MALINOVÝ PARFAIT
Ingredience: 100 g malin, 1 lžička chia semínek, 1 lžička medu, 120 g bílého jogurtu, 30 g ovesných vloček
Postup: Maliny rozmačkáme společně s medem a chia semínky. Směs dáme do sklenice. Navrstvíme jogurt a zasypeme ovesnými vločkami.
Nutriční informace na 1 porci: 309 kcal, 11 g bílkovin, 46 sacharidů, 9g tuků
Tak dobrou chuť a plno vůle, elánu, zdravého přístupu a energie všem!