FINSKO & ESTONSKO

Sms od kamarádky Janičky – 15.2.2019 16:22 (5 dní po tom, co jsem se vrátila z Austrálie): Asi mi jebe, ale láká tě Finsko? Napadlo mě, že bychom spolu mohli letět čtvrtek až neděle do Helsinek. Byli bychom třeba jeden den v Helsinkách, druhý bychom mohli do Talinnu v Estonsku. Já – 15.2., 16:23: Tak jo <3 !!!! A bylo to. V břenu, jsem letěla z pražského letiště do Helsinek (společností Czech Airlines, i se zpáteční letenkou mě to vyšlo za 3200 Kč). A už v letadle jsem pochopila, proč se Finsku říká země tisíců jezer. Výlet jsme odstartovaly výborným brunchem a hurá na krásy Helsinek. Nejkrásnější části je určitě centrum, které se rozkládá u přístavu. Je odtud krásný výhled na katedrálu, kostel, moře a má to celkově své kouzlo. Několik hodin jsme seděly, kochaly se, vychutnávaly pivo a chlebík s krevetami. Ve švédsku se tomu říká „fika“ (přestávka s kávou a s blízkými), my si to pojmenovali jako naše „kreveta“ (s pivem).


Navštívily 2 největší dominanty Helsinek - evangelickou katedrálu a Chrám Zesnutí Bohorodičky. Z přístavu každou chvíli odjížděla loď na souostroví Suomenlinna (lístek za 5€, který stejně nikdo nekontroloval). Suomenlinna (Finský hrad) je námořní obranná pevnost a jde zároveň i o předměstí Helsinek – bylo to jedno z nejkrásnějších míst našeho výletu. Na večer poté došly do dalšího přístavu na jihu města, na ostrůvek Uunisararet, kam jsme se dostaly po krátkém mostu, kde akorát zapadlo sluníčko a díky tomu vznikly nádherné fotky – na vlastní oči to bylo samozřejmě ještě krásnější. Cestou domů jsme nakoupily filet lososa, tresku, brambory, batáty, cidery a uvařily jsme skvělou večeři. Druhý den jsme vstávaly v 6h a trajektem jely do Tallinu. Lístky jsme objednávaly na tallinksilja.com


A my si doplatily královskou snídani na palubě lodi, prosecco for breakfast, měly svůj vlastní salónek, výhled na moře a cesta trvala zhruba 2,5h. Po vylodění došly do starého města, Tallin Oldtown – wau! To bylo plné uliček se starými, barevnými domečky, hodin se procházely, kochaly se na vyhlídce na město a poté načerpaly energii v kavárně Kohvik must Puudel. To jsme ale netušily, že nás to opravdové centrum ještě čeká! Tallin mi fakt vyrazil dech, jako jedno z mála měst, se opravdu těžko popisuje. Člověk si možná řekne, kde to je? Ale věřte mi, stojí to za to! Nikam jsme s Janičkou nespěchaly, odpočinuly v jedné kavárně, vypily pár piv, snědly výbornou palačinku naslano. Večer vyrazily na procházku kolem moře, seděly na molu, koukaly na západ slunce, fotily, užívaly... Povečeřily jsme hipsterském podniku Uulitz a přísahám, že jsme měli nejlepší burger na světě - burger salted caramel.


Logicky, když do teď všechno vycházelo a bylo báječné, tak je jasné, že se něco muselo pokazit. Ze soboty na neděli se měnil čas, jenom na Janiččím mobilu ne, kde byl nastavený budík, abychom stihly trajekt. Další jel až za 3h hodiny, na který jsme si každé musely koupit nový lístek za 1000 Kč a navíc - byly jsme bez snídaně. Nestihly jsme tak národní park, ale jak se říká, všechno zlé je pro něco dobré. Přece nás jen tak něco nerozhodí, naplánovaly jsme si jiný program, který opravdu stál za to! Vydaly jsme se i tak prozkoumat finskou přírodu a to stačilo jít pár kilometrů z Helsinek, na sousední poloostrůvek. A navštívily oblasti Lammassari, Toukola, Viiki a ostrůvku Kuusiluotu. Mělo to tak všechno být, abychom viděly a zažily (každých 5 minut svítilo sluníčko nebo padaly kroupy) pravou Finskou přírodu. To by bylo, abychom ve Finsku nezašly do pravé finské sauny! Sice jsme prvně málem vlezly do gay sauny, ale naštěstí jsme pochopily, že to není to, co jsem hledaly :D Našly jsme jinou saunu, kde to sice vypadalo jak v kotelně, ale mělo to své kouzlo. No a cestou zpět se stavily, podle Tripadvisoru, v nejlepší burgrárně - Burgerjoint v Helsinkách.


Před námi byl poslední den, ten jsme využily k procházce kolem jezera a došly do kavárny, o které Janička mluvila od začátku výletu. Až budete v Helsinkách, musíte jednoznačně navštívit Cafe Regatta! Roztomilý domeček s kavárnou stojí u krásného výhledu na moře, vyšlo nám nádherné počasí, takže jsme se několik hodin slunily, pily kávu... Uteklo to jako voda a my se musely vydat na letiště, vlakem jsme tam byly za necelých 30 minut. Já letěla zpět směrem Praha, Janička do Kodaně. Hrozně nerada jsem se loučila, ale na druhou stranu vím, že nás určitě čeká další společné dobrodružství.


PS. Těhle tyčinek za 3€ jsem koupila a snědla asi 15.

PS 1.: Ubytování (4 noci) + zpáteční trajekt a poplatek za nový lístek – 5500 Kč Útrata mě vyšlo něco okolo 3000 Kč (dopřávaly jsme si), letenky 3200 Kč

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

MIAMI - USA